TOYOTA Estima / Previa 3.5L V6 6AT AWD (277 HP)
2007–
273
bhp
Power
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 273bhp |
| Power | 203.7kW |
| Torque | 346Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 70L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1750mm |
| Wheelbase | 2946mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |