TOYOTA Etios Liva 1.2L 5MT (80 HP)
2011–
79
bhp
Power
41.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1197cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 79bhp |
| Power | 59kW |
| Torque | 104Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 41.7mpg |
| Combined | 5.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3754mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 895kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |