TOYOTA Etios Liva 1.4L 5MT (68 HP)
2011–
67
bhp
Power
54.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1364cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 67bhp |
| Power | 50kW |
| Torque | 169Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 54.7mpg |
| Combined | 4.3L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3754mm |
| Width | 1694mm |
| Height | 1509mm |
| Wheelbase | 2461mm |
| Kerb Weight | 975kg |
| Boot Capacity | 252L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 175/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |