TOYOTA FJ Cruiser 4.0L 4WD 6MT (264 HP)
2011–2016
260
bhp
Power
15
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 260bhp |
| Power | 194kW |
| Torque | 367Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15mpg |
| Urban | 15.7L/100km |
| Extra-Urban | 13.1L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1905mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 1965kg |
| Boot Capacity | 790L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |