TOYOTA FJ Cruiser 4.0L V6 AWD 5AT (260 HP)
2006–2010
256
bhp
Power
18
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 256bhp |
| Power | 191kW |
| Torque | 366Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18mpg |
| Combined | 13.1L/100km |
| Urban | 13.8L/100km |
| Extra-Urban | 11.8L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4671mm |
| Width | 1895mm |
| Height | 1819mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Kerb Weight | 4343kg |
| Boot Capacity | 793L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |