TOYOTA Fortuner 2.4L 6MT (150 HP)
2015–
148
bhp
Power
13.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
33.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2393cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 148bhp |
| Power | 110.3kW |
| Torque | 400Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 33.6mpg |
| Combined | 7L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 2135kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |