TOYOTA Fortuner 2.7L 6MT (177 HP)
2015–
175
bhp
Power
30.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2755cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.2mpg |
| Combined | 7.8L/100km |
| Urban | 9.3L/100km |
| Extra-Urban | 6.9L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4796mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 2125kg |
| Boot Capacity | 297L |
Tyres & Brakes
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |