TOYOTA Fortuner 3.0d 2WD 5MT (171 HP)
2011–2015
169
bhp
Power
109
mph
Top Speed
27.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2982cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 169bhp |
| Power | 126kW |
| Torque | 343Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.7mpg |
| Combined | 8.5L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1885kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R16 |