TOYOTA Fortuner 4.0L V6 4WD 5AT (238 HP)
2011–2015
235
bhp
Power
112
mph
Top Speed
18.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 376Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.5mpg |
| Combined | 12.7L/100km |
| Fuel Tank | 79L |
Dimensions & Weight
| Length | 4704mm |
| Width | 1839mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2751mm |
| Kerb Weight | 1800kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/65 R17 7.5J |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |