TOYOTA GR Corolla 1.6L 6MT AWD (300 HP)
2022–
296
bhp
Power
Engine
| Displacement | 1618cc |
| Cylinders | 3 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 296bhp |
| Power | 220.6kW |
| Torque | 370Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Dimensions & Weight
| Length | 4407mm |
| Width | 1852mm |
| Height | 1453mm |
| Wheelbase | 2639mm |
| Kerb Weight | 1474kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/40 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |