TOYOTA GT 86 2.0L 6MT RWD (205 HP)
2016–
205
bhp
Power
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 205bhp |
| Power | 152.9kW |
| Torque | 212Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4234mm |
| Width | 1775mm |
| Height | 1285mm |
| Wheelbase | 2570mm |
| Kerb Weight | 1258kg |
| Boot Capacity | 195L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/55R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |