TOYOTA Harrier 2.0L CVT AWD (151 HP)
2014–
149
bhp
Power
36.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1986cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 149bhp |
| Power | 111kW |
| Torque | 193Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 36.2mpg |
| Combined | 6.5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1560kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |