TOYOTA Harrier 2.5L E-Four CVT AWD (196 HP)
2014–
150
bhp
Power
51.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2493cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 206Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 51.1mpg |
| Combined | 4.6L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4719mm |
| Width | 1834mm |
| Height | 1689mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1570kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 // 235/55 R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Solid Discs |