TOYOTA Highlander 3.5L CVT (306 HP)
2016–2018
295
bhp
Power
30
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 357Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30mpg |
| Urban | 7.8L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1995kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |