TOYOTA Highlander 3.5L V6 8AT (295 HP)
2016–2018
295
bhp
Power
8.7
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 295bhp |
| Power | 220kW |
| Torque | 357Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 8 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 8.7s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 11.8L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 71L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1925mm |
| Height | 1730mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1955kg |
| Boot Capacity | 391L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P245/60R18 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |