TOYOTA Land Cruiser 100 4.2L TD V6 4AT AWD (204 HP)
1998–2002
201
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
14.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4164cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 201bhp |
| Power | 150kW |
| Torque | 430Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 170km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.6mpg |
| Urban | 16.1L/100km |
| Extra-Urban | 11.1L/100km |
| Fuel Tank | 96L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2650kg |
| Boot Capacity | 1317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |