TOYOTA Land Cruiser 100 4.7L V8 32V 5AT AWD (238 HP)
2002–2007
235
bhp
Power
11.2
s
0–100 km/h
14.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4664cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 235bhp |
| Power | 175kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.2s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.3mpg |
| Combined | 16.4L/100km |
| Fuel Tank | 96L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1890mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2245kg |
| Boot Capacity | 750L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |