TOYOTA Land Cruiser 100 4.7L V8 4AT AWD (235 HP)
1998–2002
232
bhp
Power
11.7
s
0–100 km/h
14.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4664cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 232bhp |
| Power | 172.8kW |
| Torque | 434Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.7s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 14.2mpg |
| Combined | 16.6L/100km |
| Urban | 22.4L/100km |
| Extra-Urban | 13.3L/100km |
| Fuel Tank | 96L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1941mm |
| Height | 1880mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2235kg |
| Boot Capacity | 1317L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 275/70/R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |