TOYOTA Land Cruiser 120 3 Doors 4.0L V6 4AT AWD (249 HP)
2003–2009
245
bhp
Power
9.1
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
18.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3956cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 245bhp |
| Power | 183kW |
| Torque | 409Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.1s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.7mpg |
| Combined | 12.6L/100km |
| Urban | 16.9L/100km |
| Extra-Urban | 10.1L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4366mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2456mm |
| Kerb Weight | 1790kg |
| Boot Capacity | 402L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |