TOYOTA Land Cruiser 120 5 Doors 3.0L D4-D 6MT AWD (173 HP)
2003–2009
170
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
25.6
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2982cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 170bhp |
| Power | 127kW |
| Torque | 411Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25.6mpg |
| Combined | 9.2L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4811mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1849mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Kerb Weight | 1940kg |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |