TOYOTA Land Cruiser 150 3 Doors 3.0L D-4D 6MT (190 HP)
2009–2013
188
bhp
Power
14.1
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
29
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2982cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 188bhp |
| Power | 140kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.1s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 29mpg |
| Combined | 8.1L/100km |
| Urban | 9.7L/100km |
| Extra-Urban | 7.1L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4486mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1829mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 2070kg |
| Boot Capacity | 382L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |