TOYOTA Land Cruiser 150 2.7L VVT-I 6AT AWD (161 HP)
2017–2020
159
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
99
mph
Top Speed
18.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2694cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 159bhp |
| Power | 118.4kW |
| Torque | 246Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 159km/h |
| Top Speed | 99mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 18.8mpg |
| Combined | 12.5L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |