TOYOTA Land Cruiser 150 2.8L D-4D 6AT AWD (177 HP)
2017–2020
175
bhp
Power
12.7
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2755cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 175bhp |
| Power | 130.2kW |
| Torque | 420Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 12.7s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Fuel Tank | 87L |
Dimensions & Weight
| Length | 4841mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1844mm |
| Wheelbase | 2789mm |
| Boot Capacity | 620L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 245/70 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |