TOYOTA Land Cruiser 200 / V8 4.5 V8 D-4D 6AT (272 HP)
2011–2015
268
bhp
Power
8.9
s
0–100 km/h
130
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4461cc |
| Cylinders | 8 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 268bhp |
| Power | 200.1kW |
| Torque | 650Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 8.9s |
| Top Speed | 209km/h |
| Top Speed | 130mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 11.2L/100km |
| Extra-Urban | 8.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4950mm |
| Width | 1971mm |
| Height | 1864mm |
| Wheelbase | 2850mm |
| Kerb Weight | 2585kg |
| Boot Capacity | 258L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 285/50R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |