TOYOTA Land Cruiser 70 Series 4.2L D 5MT AWD (128 HP)
129
bhp
Power
17.3
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4164cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 129bhp |
| Power | 96kW |
| Torque | 285Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 17.3mpg |
| Combined | 13.6L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5060mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 2113mm |
| Wheelbase | 2979mm |
| Kerb Weight | 2131kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |