TOYOTA Land Cruiser FJ70 Pick-up 4.2L TD 5MT AWD (166 HP)
1984–1990
164
bhp
Power
20
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 4164cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 164bhp |
| Power | 122kW |
| Torque | 380Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 20mpg |
| Combined | 11.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 5075mm |
| Width | 1689mm |
| Height | 1969mm |
| Wheelbase | 3180mm |
| Kerb Weight | 2046kg |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 265/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |