TOYOTA Mirai 134 KW (174 HP)
2021–
172
bhp
Power
9.2
s
0–100 km/h
109
mph
Top Speed
Engine
| Power | 172bhp |
| Power | 128kW |
Transmission
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.2s |
| Top Speed | 175km/h |
| Top Speed | 109mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 142L |
Dimensions & Weight
| Length | 4976mm |
| Width | 1885mm |
| Height | 1481mm |
| Wheelbase | 2921mm |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 235/55 R19 // 245/45 R20 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |