TOYOTA Mirai 60 kWh (155 HP)
2015–2021
153
bhp
Power
9.3
s
0–100 km/h
111
mph
Top Speed
Engine
| Fuel Type | Electric |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 335Nm |
Transmission
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.3s |
| Top Speed | 179km/h |
| Top Speed | 111mph |
Fuel Economy & Emissions
| Fuel Tank | 122L |
Dimensions & Weight
| Length | 4890mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1534mm |
| Wheelbase | 2779mm |
| Kerb Weight | 1850kg |
| Boot Capacity | 362L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P215/55R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |