TOYOTA MR2 Spyder Cabrio 1.8 VVT-i 5MT (140 HP)
2000–2002
138
bhp
Power
7.9
s
0–100 km/h
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1794cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 138bhp |
| Power | 103kW |
| Torque | 170Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 7.9s |
| Top Speed | 210km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 5.9L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3879mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1240mm |
| Wheelbase | 2451mm |
| Kerb Weight | 950kg |
| Boot Capacity | 91L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/50R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Ventilated Discs |