TOYOTA MR2 1.6L 5MT (116 HP)
1985–1990
114
bhp
Power
9
s
0–100 km/h
31.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1587cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 138Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9s |
| Top Speed | 190km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.4mpg |
| Combined | 7.5L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 3919mm |
| Width | 1661mm |
| Height | 1250mm |
| Wheelbase | 2319mm |
| Kerb Weight | 1034kg |
| Boot Capacity | 142L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 185/60Hr14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |