TOYOTA Picnic 2.2L TD 5MT FWD (90 HP)
89
bhp
Power
13.9
s
0–100 km/h
30.5
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2184cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 89bhp |
| Power | 66kW |
| Torque | 205Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.9s |
| Top Speed | 180km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 30.5mpg |
| Combined | 7.7L/100km |
| Urban | 10.1L/100km |
| Extra-Urban | 6.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4529mm |
| Width | 1699mm |
| Height | 1621mm |
| Wheelbase | 2741mm |
| Kerb Weight | 1355kg |
| Boot Capacity | 181L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 195/65R14 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |