TOYOTA Prado / Meru 2.7L 5MT AWD (150 HP)
1996–2001
150
bhp
Power
103
mph
Top Speed
13.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2694cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 13.1mpg |
| Urban | 18L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 62L |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 1627kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |