TOYOTA Prado / Meru 3.0d 5MT AWD (125 HP)
1996–2001
123
bhp
Power
14.9
s
0–100 km/h
103
mph
Top Speed
21.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2982cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 123bhp |
| Power | 91.9kW |
| Torque | 235Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 14.9s |
| Top Speed | 166km/h |
| Top Speed | 103mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.2mpg |
| Combined | 11.1L/100km |
| Urban | 13L/100km |
| Extra-Urban | 9.8L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4293mm |
| Width | 1730mm |
| Height | 1834mm |
| Wheelbase | 2370mm |
| Kerb Weight | 1815kg |
| Boot Capacity | 739L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 255/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Drums |