TOYOTA Previa 2.0 D4-D 5MT (116 HP)
2000–2003
114
bhp
Power
13.6
s
0–100 km/h
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 13.6s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 6.1L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1645kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |