TOYOTA Previa 2.0L D4-D 4AT FWD (116 HP)
2003–2005
114
bhp
Power
32.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 32.7mpg |
| Combined | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Kerb Weight | 1585kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |