TOYOTA Previa 2.4i 5MT RWD (132 HP)
1992–1998
130
bhp
Power
11.5
s
0–100 km/h
21.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2438cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 130bhp |
| Power | 97kW |
| Torque | 204Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Rear-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11.5s |
| Top Speed | 175km/h |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21.4mpg |
| Combined | 11L/100km |
Dimensions & Weight
| Length | 4750mm |
| Width | 1801mm |
| Height | 1781mm |
| Wheelbase | 2860mm |
| Kerb Weight | 1621kg |
| Boot Capacity | 671L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/65Hr15 |
| Front Brakes | Discs |
| Rear Brakes | Drums |