TOYOTA Previa 2.4L VVT-i 5MT AWD (156 HP)
2003–2005
114
bhp
Power
10.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
24.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1995cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 114bhp |
| Power | 85kW |
| Torque | 250Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24.8mpg |
| Combined | 9.5L/100km |
| Urban | 12.2L/100km |
| Extra-Urban | 8L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |