TOYOTA Previa 2.4L VVT-i 5MT FWD (156 HP)
2003–2005
154
bhp
Power
11
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2362cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 154bhp |
| Power | 115kW |
| Torque | 225Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 11s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1791mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2901mm |
| Kerb Weight | 1540kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |