TOYOTA Previa 3.0L 4AT FWD (220 HP)
2003–2005
217
bhp
Power
112
mph
Top Speed
15.7
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2980cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 217bhp |
| Power | 161.8kW |
| Torque | 304Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 15.7mpg |
| Urban | 15L/100km |
| Extra-Urban | 10L/100km |
| Fuel Tank | 75L |
Dimensions & Weight
| Length | 4780mm |
| Width | 1790mm |
| Height | 1770mm |
| Wheelbase | 2900mm |
| Kerb Weight | 1630kg |
| Boot Capacity | 515L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 205/65R15 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |