TOYOTA RAV4 5 Doors 2.0L 6MT AWD (152 HP)
2015–2018
150
bhp
Power
9.9
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
35.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 111.8kW |
| Torque | 195Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 9.9s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 35.1mpg |
| Combined | 6.7L/100km |
| Urban | 8.5L/100km |
| Extra-Urban | 5L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1465kg |
| Boot Capacity | 578L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |