TOYOTA RAV4 5 Doors 2.0L D-4D AWD 6MT FWD (124 HP)
2013–2015
122
bhp
Power
10.5
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
48
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Diesel |
| Power | 122bhp |
| Power | 91kW |
| Torque | 310Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.5s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 48mpg |
| Combined | 4.9L/100km |
| Urban | 5.7L/100km |
| Extra-Urban | 4.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4569mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1661mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1610kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |