TOYOTA RAV4 5 Doors 2.0L VVT-i 5MT AWD (152 HP)
2006–2008
150
bhp
Power
10.6
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
27.4
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1998cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 150bhp |
| Power | 112kW |
| Torque | 194Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
Performance
| 0–100 km/h | 10.6s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 27.4mpg |
| Combined | 8.6L/100km |
| Urban | 11L/100km |
| Extra-Urban | 7.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4399mm |
| Width | 1821mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1440kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70 R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |