TOYOTA RAV4 5 Doors 2.0L VVTi 5MT (158 HP)
2008–2010
156
bhp
Power
10.2
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
31.8
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 156bhp |
| Power | 116.2kW |
| Torque | 198Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 5 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 10.2s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 31.8mpg |
| Combined | 7.4L/100km |
| Urban | 9.4L/100km |
| Extra-Urban | 6.2L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1400kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |