TOYOTA RAV4 5 Doors 2.5L 4AT AWD (179 HP)
2010–2015
177
bhp
Power
11.4
s
0–100 km/h
115
mph
Top Speed
24
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 177bhp |
| Power | 132kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Performance
| 0–100 km/h | 11.4s |
| Top Speed | 185km/h |
| Top Speed | 115mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 24mpg |
| Combined | 9.8L/100km |
| Urban | 22L/100km |
| Extra-Urban | 28L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1524kg |
| Boot Capacity | 366L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 215/70R16 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |