TOYOTA RAV4 5 Doors 2.5L 6AT AWD (176 HP)
2015–2018
176
bhp
Power
25
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 176bhp |
| Power | 131.2kW |
| Torque | 233Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 6 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 25mpg |
| Combined | 9.4L/100km |
| Urban | 10.7L/100km |
| Extra-Urban | 8.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1619kg |
| Boot Capacity | 547L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |