TOYOTA RAV4 5 Doors 2.5L CVT AWD (197 HP)
2015–2018
153
bhp
Power
8.3
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
46.1
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2494cc |
| Cylinders | 4 |
| Power | 153bhp |
| Power | 114kW |
| Torque | 210Nm |
Transmission
| Gearbox | CVT |
Performance
| 0–100 km/h | 8.3s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 46.1mpg |
| Combined | 5.1L/100km |
| Urban | 5.1L/100km |
| Extra-Urban | 4.9L/100km |
| Fuel Tank | 56L |
Dimensions & Weight
| Length | 4661mm |
| Width | 1844mm |
| Height | 1674mm |
| Wheelbase | 2659mm |
| Kerb Weight | 1675kg |
| Boot Capacity | 578L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |