TOYOTA RAV4 5 Doors 3.5L V6 4AT AWD (269 HP)
2008–2010
269
bhp
Power
21
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3456cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 269bhp |
| Power | 200.6kW |
| Torque | 332Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 4 |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 21mpg |
| Combined | 11.2L/100km |
| Urban | 12.4L/100km |
| Extra-Urban | 9L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4336mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1640kg |
| Boot Capacity | 450L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65 R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |