TOYOTA RAV4 5 Doors 3.5L V6 5AT AWD (269 HP)
2010–2015
266
bhp
Power
124
mph
Top Speed
22
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 3465cc |
| Cylinders | 6 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 266bhp |
| Power | 198kW |
| Torque | 245Nm |
Transmission
| Gearbox | Automatic |
| Gears | 5 |
Performance
| Top Speed | 200km/h |
| Top Speed | 124mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 22mpg |
| Combined | 10.7L/100km |
| Urban | 9L/100km |
| Extra-Urban | 12.4L/100km |
| Fuel Tank | 60L |
Dimensions & Weight
| Length | 4445mm |
| Width | 1816mm |
| Height | 1720mm |
| Wheelbase | 2560mm |
| Kerb Weight | 1665kg |
| Boot Capacity | 366L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | 225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |