TOYOTA Rav4 2.0L 6MT FWD (175 HP)
2018–
173
bhp
Power
9.8
s
0–100 km/h
118
mph
Top Speed
39.2
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 1987cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 173bhp |
| Power | 128.7kW |
| Torque | 208Nm |
Transmission
| Gearbox | Manual |
| Gears | 6 |
| Drivetrain | Front-Wheel Drive |
Performance
| 0–100 km/h | 9.8s |
| Top Speed | 190km/h |
| Top Speed | 118mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 39.2mpg |
| Combined | 6L/100km |
| Urban | 7.5L/100km |
| Extra-Urban | 5.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Boot Capacity | 1008L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |