TOYOTA Rav4 2.5L D-4S PHEV AWD (306 HP)
2018–
183
bhp
Power
6
s
0–100 km/h
112
mph
Top Speed
196
mpg
Economy
Engine
| Displacement | 2487cc |
| Cylinders | 4 |
| Fuel Type | Petrol |
| Power | 183bhp |
| Power | 136.1kW |
| Torque | 227Nm |
Performance
| 0–100 km/h | 6s |
| Top Speed | 180km/h |
| Top Speed | 112mph |
Fuel Economy & Emissions
| Combined (MPG) | 196mpg |
| Combined | 1.2L/100km |
| Fuel Tank | 54L |
Dimensions & Weight
| Length | 4595mm |
| Width | 1854mm |
| Height | 1699mm |
| Wheelbase | 2690mm |
| Boot Capacity | 1008L |
Tyres & Brakes
| Front Tyres | P225/65R17 |
| Front Brakes | Ventilated Discs |
| Rear Brakes | Discs |